Návrat legendy? BlackBerry telefon míří na trh!
Historie BlackBerry
Značka BlackBerry, kterou si mnozí pamatují pro své ikonické telefony s QWERTY klávesnicí, má bohatou a zajímavou historii. Všechno začalo v roce 1984, kdy Mike Lazaridis a Doug Fregin založili v kanadském Waterloo společnost Research In Motion (RIM). Prvním produktem RIM nebyl telefon, ale pager RIM 900, který se objevil v roce 1996 a umožňoval obousměrné odesílání zpráv. Tento pager se stal hitem a položil základy pro budoucí úspěch BlackBerry.
V roce 1999 RIM uvedl na trh BlackBerry 850, zařízení, které kombinovalo funkce pageru a e-mailového klienta. BlackBerry 850 byl okamžitým hitem mezi obchodníky a profesionály, kteří ocenili možnost být neustále ve spojení. V roce 2002 RIM uvedl na trh první telefon BlackBerry s integrovaným telefonováním, BlackBerry 5810. Tento telefon si rychle získal popularitu a pomohl upevnit pozici BlackBerry jako předního výrobce chytrých telefonů.
BlackBerry telefony se staly symbolem statusu a byly oblíbené pro svou spolehlivost, bezpečnost a uživatelsky přívětivou QWERTY klávesnici. Operační systém BlackBerry OS byl známý svou stabilitou a plynulostí. V roce 2007 Apple uvedl na trh iPhone, který znamenal revoluci v odvětví chytrých telefonů. BlackBerry zpočátku ignoroval hrozbu ze strany iPhonu a dalších dotykových telefonů s operačním systémem Android.
Tato chyba se ukázala jako osudná. BlackBerry se nepodařilo dostatečně rychle přizpůsobit měnícímu se trhu a jeho podíl na trhu se začal zmenšovat. V roce 2013 RIM změnil svůj název na BlackBerry a uvedl na trh nový operační systém BlackBerry 10. Navzdory inovativním funkcím se BlackBerry 10 nepodařilo získat zpět ztracené pozice.
V roce 2016 BlackBerry ukončilo výrobu vlastních telefonů a udělilo licenci na značku BlackBerry dalším společnostem. Dnes se telefony značky BlackBerry stále vyrábějí, ale již je nevyvíjí ani neprodává přímo společnost BlackBerry. Přesto značka BlackBerry zůstává symbolem inovací a spolehlivosti v oblasti mobilních komunikací.
Operační systém BlackBerry
Operační systém BlackBerry, zkráceně BlackBerry OS, byl kdysi synonymem pro chytré telefony. Tento systém, vyvinutý kanadskou společností BlackBerry (dříve Research In Motion), se proslavil především svou spolehlivostí, bezpečností a zaměřením na firemní klientelu.
Telefony BlackBerry, vybavené charakteristickou QWERTY klávesnicí, byly nepostradatelným nástrojem pro manažery a podnikatele po celém světě. BlackBerry OS jim nabízel bezproblémovou synchronizaci e-mailů, kalendáře a kontaktů, a to s důrazem na rychlost a efektivitu.
Hlavní předností systému byla jeho robustnost a stabilita. BlackBerry OS běžel na vlastním jádře a byl optimalizovaný pro hardware telefonů BlackBerry. To zaručovalo plynulý chod i při náročném multitaskingu.
Důležitým aspektem byla také bezpečnost. BlackBerry OS využíval silné šifrování dat a propracovaný systém zpráv BlackBerry Messenger (BBM), který zaručoval soukromí a důvěrnost komunikace.
S příchodem dotykových telefonů a operačních systémů jako Android a iOS začala éra BlackBerry OS pomalu upadat. Společnost se snažila reagovat na měnící se trh modely s dotykovým displejem a vlastním operačním systémem BlackBerry 10, ale popularitu telefonů BlackBerry se již obnovit nepodařilo.
V roce 2016 BlackBerry oznámilo ukončení vývoje vlastního operačního systému a přeorientovalo se na software a služby. Poslední aktualizace BlackBerry OS byla vydána v roce 2019 a podpora pro telefony s tímto systémem definitivně skončila v lednu 2022.
Ačkoliv éra BlackBerry OS skončila, tento systém zanechal nesmazatelnou stopu v historii mobilních telefonů. Jeho zaměření na produktivitu, bezpečnost a spolehlivost inspirovalo celou generaci chytrých telefonů a ovlivnilo způsob, jakým dnes s mobilními zařízeními pracujeme.
Klávesnice a zabezpečení
BlackBerry telefony, kdysi králové firemní komunikace, se proslavily svými fyzickými QWERTY klávesnicemi. Ty se staly symbolem produktivity a elegance. Pro mnoho uživatelů představovaly ideální kompromis mezi dotykovou obrazovkou a klasickým psaním na počítači. Rychlé psaní e-mailů, zpráv a dokumentů jednou rukou, to byla doména BlackBerry. I když se dnes už s fyzickými klávesnicemi na telefonech setkáváme méně, BlackBerry na ně nezanevřelo a některé modely, jako například BlackBerry KEY2, je stále nabízejí.
Kromě charakteristické klávesnice se BlackBerry proslavilo také důrazem na bezpečnost. BlackBerry OS, operační systém vyvíjený přímo společností, byl známý svou robustností a odolností vůči virům a malware. BlackBerry se zaměřovalo na šifrování dat, jak v klidu, tak při přenosu, a stalo se tak oblíbenou volbou pro firmy a instituce s vysokými nároky na bezpečnost, včetně státní správy. I když BlackBerry dnes již nevyvíjí vlastní operační systém a přešlo na Android, důraz na bezpečnost zůstal. V telefonech BlackBerry najdeme řadu bezpečnostních funkcí, jako je například DTEK by BlackBerry, která monitoruje operační systém a aplikace a upozorňuje na případné bezpečnostní hrozby.
Úpadek a oživení?
BlackBerry telefony, to byla svého času legenda. Každý manažer, politik nebo podnikatel musel mít tenhle telefon s charakteristickou qwerty klávesnicí. Symbolizoval prestiž, spolehlivost a hlavně – neustálou dostupnost. Jenže pak přišel Apple se svým iPhonem, Google s Androidem a pro BlackBerry to šlo z kopce. Dotykové displeje a aplikace vytlačily fyzické klávesnice a BlackBerry Messenger, dříve symbol "být online", nahradily WhatsApp a další.
Společnost se snažila reagovat, ale opožděně a neúspěšně. Její vlastní operační systém nedokázal konkurovat a telefony s Androidem přišly na trh pozdě a bez výraznější inovace. Zdálo se, že BlackBerry je definitivně pryč.
Jenže naděje umírá poslední. BlackBerry se v posledních letech přeorientovalo na software a bezpečnostní řešení pro firmy a instituce. A zdá se, že se jim daří. Jejich znalosti zabezpečení a šifrování dat jsou stále žádané a BlackBerry se tak pomalu, ale jistě vrací na výsluní.
Znamená to ale návrat legendárních telefonů s qwerty klávesnicí? Zatím to tak nevypadá. Společnost sice v roce 2020 oznámila spolupráci s firmou OnwardMobility na vývoji nového 5G telefonu s fyzickou klávesnicí, ale projekt byl v roce 2022 zrušen.
BlackBerry tak zůstává spíše vzpomínkou na "staré dobré časy", kdy telefony sloužily primárně k telefonování a posílání zpráv. I když se jim v softwarové oblasti daří, na poli mobilních telefonů je jejich budoucnost nejistá.
BlackBerry dnes
Značka BlackBerry, kdysi synonymum pro manažerské telefony s fyzickou klávesnicí, už dnes nehraje na poli mobilních telefonů tak významnou roli jako dříve. Společnost BlackBerry Limited, dříve známá jako Research In Motion (RIM), se přeorientovala na software a bezpečnostní řešení pro firmy a vládní instituce.
Na trhu se sice stále můžeme setkat s telefony nesoucími značku BlackBerry, ale nevyrábí je již přímo společnost BlackBerry Limited. V roce 2016 udělila licenci na výrobu a prodej telefonů BlackBerry firmě TCL Communication. Ta uvedla na trh několik modelů s operačním systémem Android, jako například BlackBerry KEYone, KEY2 a KEY2 LE, které se snažily oslovit fanoušky fyzických klávesnic a manažery preferující zabezpečení a spolehlivost.
V roce 2020 však TCL ukončila spolupráci s BlackBerry a výroba telefonů pod touto značkou se na čas zastavila. Následně licenci získala americká společnost OnwardMobility, která slibovala návrat BlackBerry s telefonem vybaveným 5G a fyzickou klávesnicí. Tyto plány ale nakonec nevyšly a projekt byl v roce 2022 zrušen.
V současnosti tak není jasné, zda se na trh ještě někdy dostane nový telefon BlackBerry. Společnost BlackBerry Limited se soustředí na jiné oblasti podnikání a zdá se, že éra ikonických telefonů s fyzickou klávesnicí je již minulostí.
Publikováno: 18. 06. 2024
Kategorie: Technologie