Nainstalujte si Windows 11 bez internetu: Ultimátní průvodce

Instalace Windows 11 Bez Internetu

Bootovací USB disk

Bootovací USB disk je dnes nepostradatelným nástrojem pro každého, kdo opravuje počítače, instaluje operační systémy nebo spouští diagnostické programy. Vytvoření bootovacího USB disku je jednodušší, než si myslíte. Stačí vám k tomu USB disk s dostatečnou kapacitou (alespoň 8 GB), ISO obraz operačního systému nebo záchranného programu a nástroj pro vytvoření bootovacího média. Mezi oblíbené nástroje patří Rufus, balenaEtcher nebo Windows USB/DVD Download Tool. Po vytvoření bootovacího USB disku stačí restartovat počítač a nastavit bootování z USB disku v BIOSu.

Při výběru USB disku dbejte na jeho rychlost, protože ovlivňuje rychlost načítání systému. Po vytvoření bootovacího disku si zkontrolujte jeho funkčnost na jiném počítači, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.

Rufus a ISO soubor

Rufus je šikovný nástroj, který ti pomůže s ISO soubory. Co to vlastně ISO soubor je? Představ si ho jako virtuální kopii CD nebo DVD. Rufus ti umožní tento ISO soubor "nahrát" na USB flash disk, čímž se z něj stane bootovací médium. Proč bys to dělal? Třeba pro instalaci operačního systému. Místo hledání staré instalačky na CD můžeš mít vše na flash disku. Rufus je zdarma, malý a rychlý, takže si ho můžeš bez obav stáhnout a vyzkoušet.

Vypnutí Secure Boot

Vypnutí Secure Bootu je někdy nutné pro instalaci alternativních operačních systémů nebo hardwaru, který není s touto funkcí kompatibilní. Je však důležité si uvědomit, že vypnutí Secure Bootu snižuje úroveň zabezpečení vašeho počítače. Pokud se rozhodnete Secure Boot vypnout, měli byste tak učinit pouze dočasně a po dokončení instalace jej opět zapnout.

Postup vypnutí Secure Bootu se liší v závislosti na výrobci a modelu vašeho počítače. Obecně je však nutné restartovat počítač a vstoupit do BIOSu nebo UEFI. V nastavení BIOSu/UEFI hledejte možnost Secure Boot a změňte její hodnotu na Disabled. Po uložení změn restartujte počítač.

Nastavení BIOSu

Nastavení BIOSu, neboli Basic Input/Output System, je prvním krokem k pokročilé konfiguraci vašeho počítače. Pro vstup do BIOSu je obvykle nutné stisknout specifickou klávesu (často Del, F2, F10 nebo Esc) během spouštění počítače. V BIOSu naleznete nastavení hardwaru, jako je procesor, paměť RAM, pevné disky a bootovací sekvence. Můžete zde také upravit datum a čas, aktivovat virtualizaci nebo nastavit heslo pro spuštění systému. Pozor, změny v BIOSu mohou ovlivnit stabilitu a funkčnost vašeho počítače. Před provedením jakýchkoli úprav si proto pečlivě prostudujte manuál k vaší základní desce. Po dokončení konfigurace nezapomeňte nastavení uložit.

Offline účet Microsoft

Offline účet Microsoft je účet, který není připojen k internetu. To znamená, že k němu nemáte přístup z jiných zařízení a nemůžete používat online služby Microsoftu, jako je OneDrive nebo Office 365. Offline účet je užitečný, pokud chcete používat počítač bez připojení k internetu, například na cestách nebo v letadle.

Chcete-li vytvořit offline účet Microsoft, musíte si nejprve vytvořit běžný online účet. Poté se můžete odhlásit z online účtu a přihlásit se pomocí offline účtu. Offline účet bude mít stejné jméno a heslo jako váš online účet, ale nebude mít přístup k vašim online datům.

Pamatujte, že offline účet Microsoft není tak bezpečný jako online účet. Pokud někdo získá přístup k vašemu počítači, bude mít přístup i k vašemu offline účtu.

Aktualizace po instalaci

Po instalaci softwaru nebo hardwaru je důležité provést několik kroků, abyste zajistili jeho správné fungování a bezpečnost. Nejprve zkontrolujte aktualizace softwaru a nainstalujte je. To pomůže opravit chyby a zlepšit výkon. Dále si nastavte bezpečnostní funkce, jako je heslo a firewall. Nezapomeňte také zálohovat svá data, abyste je v případě problému neztratili. Pokud narazíte na potíže, vyhledejte pomoc v dokumentaci nebo na webových stránkách výrobce.

Offline ovladače zařízení

Offline ovladače zařízení, někdy nazývané také "lokální ovladače", jsou softwarové komponenty uložené přímo ve vašem zařízení, nikoliv na externím serveru. Tyto ovladače zajišťují komunikaci mezi hardwarem vašeho počítače, jako je myš, klávesnice nebo grafická karta, a operačním systémem. Bez správně nainstalovaných ovladačů by hardware nefungoval správně, nebo by nefungoval vůbec.

Hlavní výhodou offline ovladačů je jejich dostupnost i bez připojení k internetu. To je užitečné zejména při instalaci operačního systému, kdy obvykle nemáte přístup k online zdrojům. Offline ovladače se dodávají na instalačních discích s hardwarem nebo je lze stáhnout z webových stránek výrobce a uložit na USB disk pro pozdější použití.