Muškáty v bezpečí: Jak je správně zazimovat?

Jak Zazimovat Muškáty

Příprava muškátů

Před samotným zazimováním je potřeba muškáty důkladně připravit. Příprava muškátů na zimu je stejně důležitá jako samotné zazimování. Nejdříve odstraňte všechny suché a poškozené listy a květy. Zkontrolujte rostliny, zda netrpí chorobami nebo škůdci. Napadené rostliny je lepší zlikvidovat, aby se nákaza nerozšířila na ostatní. Muškáty před zazimováním také mírně sestřihněte. Zkraťte stonky zhruba o třetinu až polovinu. Dbejte na to, aby na stoncích zůstaly alespoň 3-4 očka, ze kterých na jaře vyrostou nové výhony. Po řezu omezte zálivku a nehnojte. Muškáty tak lépe vyzrají a připraví se na odpočinek.

Zastřihnutí stonků

Před uložením muškátů k zimnímu spánku je důležité provést správný řez. Zastřihnutí stonků pomůže rostlině soustředit energii do kořenového systému a přečkat zimu v dobré kondici. Odstraňte všechny odkvetlé květy a suché listy. Stonky zkraťte zhruba na třetinu až polovinu jejich původní délky. Řezejte těsně nad očkem, tedy místem, odkud vyrůstá list. Z tohoto očka pak na jaře vyraší nový výhonek. Nebojte se řezat razantněji, muškáty snášejí řez velmi dobře. Správně provedený řez je základem pro bohaté kvetení v dalším roce.

Správný květináč

Při zazimování muškátů hraje správný květináč klíčovou roli. Zvolte raději menší nádobu, ve které kořenový systém rostliny vyplní většinu prostoru. V příliš velkém květináči by mohla voda v zimi stagnovat a způsobit hnití kořenů. Důležitá je také drenážní vrstva na dně květináče, která zajistí odtok přebytečné vody. Vhodným materiálem pro zazimování muškátů je hlína nebo keramika, které umožňují kořenům dýchat. Naopak plastové květináče zadržují vlhkost, což v zimním období není žádoucí. Před samotným zazimováním zkontrolujte stav květináče a v případě potřeby ho důkladně očistěte od zbytků zeminy a nečistot.

Ideální umístění

Pro úspěšné přezimování muškátů je klíčové najít jim vhodné místo. Ideální prostor by měl být chladný, ale zároveň chráněný před mrazem. Teplota by se měla pohybovat mezi 5 až 10 stupni Celsia. Příliš vysoká teplota by způsobila, že by muškáty nadále rostly, a vyčerpaly by se před jarem. Naopak mráz by je nenávratně poškodil. Vhodné prostory pro zimování muškátů jsou například: světlé sklepy, chodby, garáže nebo zimní zahrady s regulací teploty. Důležitá je také dostatečná vlhkost vzduchu, aby rostliny neuschly. V případě potřeby je možné rostliny rosit odstátou vodou, ale s rosením to nepřehánějte, aby nezačaly uhnívat.

jak zazimovat muškáty

Teplota a světlo

Pro úspěšné přezimování muškátů je zásadní správná teplota a světlo. Muškáty sice pocházejí z teplých krajin, ale zimu u nás v teple nepřečkají. Ideální teplota pro jejich zazimování se pohybuje mezi 5-10 °C. Vyšší teploty by mohly vést k jejich nežádoucímu růstu a vytahování, zatímco mráz by je spolehlivě zahubil. Světla v zimě muškáty potřebují spíše menší množství. Neměly by stát v úplném stínu, ale přímé slunce jim také nesvědčí. Vhodné je proto umístit je na světlejší chodbu, do sklepa s oknem nebo do chladnější místnosti v domě. Pamatujte, že správná teplota a světlo jsou klíčové pro to, aby vaše muškáty přečkaly zimu v dobré kondici a na jaře vám opět dělaly radost svými krásnými květy.

Zálivka v zimě

Během zimního období muškáty odpočívají a jejich potřeba vody je minimální. Zaléváme je proto jen velmi sporadicky, aby kořenový bal úplně nevyschl. Frekvence zálivky se liší v závislosti na teplotě a vlhkosti prostředí, ve kterém muškáty zimují. V chladnějších a vlhčích podmínkách stačí zalévat jednou za měsíc, v teplejších a sušších prostorách je potřeba zálivku opakovat častěji, přibližně jednou za dva týdny. Důležité je, abychom substrát nepřelévali, přemokření by mohlo vést k hnilobě kořenů a následnému úhynu rostliny. Voda na zalévání by měla být odstátá a pokojové teploty. Při zalévání se snažíme nepolévat listy a stonky rostliny, abychom předešli vzniku houbových chorob.

Hnojení muškátů

Během zimního období, kdy jsou muškáty zazimované a odpočívají, není hnojení nutné. Naopak, přhnojování by mohlo muškátům uškodit a vést k jejich oslabení. Hnojení se obnovuje až na jaře, kdy muškáty začínají znovu růst. Ideální dobou pro první jarní hnojení je konec února nebo začátek března. Vybírejte hnojiva určená speciálně pro muškáty, která obsahují vyvážený poměr živin. Důležité je hnojit pravidelně, a to jednou za 14 dní. Dodržujte pokyny na obalu hnojiva a nepřekračujte doporučenou dávku. Nadměrné hnojení může vést k bujnému růstu listů na úkor květů. S hnojením muškátů přestaňte na konci srpna, aby rostliny stihly do zimy zesílit a připravit se na období klidu.

Srovnání metod zazimování muškátů
Vlastnost Zazimování v chladu Zazimování v teple
Teplota 5-10 °C 15-20 °C
Světlo Minimální Dostatek světla
Zálivka 1x za měsíc 1x za 14 dní
Náročnost Nízká Vyšší

Kontrola škůdců

Před uložením muškátů k zimnímu spánku je důležité zkontrolovat je na přítomnost škůdců. Muškáty bývají náchylné k napadení mšicemi, molicemi nebo sviluškami. Tito škůdci se rádi schovávají na spodní straně listů a v záhybech stonků, proto je potřeba rostliny důkladně prohlédnout. Pokud škůdce objevíte, je nutné je před zazimováním zlikvidovat. V opačném případě by se mohli během zimy množit a na jaře by vaše muškáty mohly být vážně poškozené. Proti škůdcům můžete bojovat mechanicky (např. ručním sběrem) nebo chemicky pomocí insekticidů. Vybírejte přípravky určené pro pokojové rostliny a vždy dodržujte návod k použití. Po ošetření insekticidem nezapomeňte rostliny umístit na dobře větrané místo, aby se výpary z přípravku mohly rozptýlit.

jak zazimovat muškáty

Muškáty, ty královny našich oken, si zaslouží tu nejlepší péči i během zimy. Než je uložíme k zimnímu spánku, dopřejme jim důkladnou očistu od suchých listů a zkrátíme výhony zhruba o třetinu.

Božena Černá

Jarní probuzení

S příchodem jara a teplejších dnů se probouzí i naše touha po záplavě barev na balkonech a terasách. Po dlouhé zimě, kdy jsme se o své muškáty pečlivě starali a zazimovali je, nastává čas probudit je k životu a připravit na novou sezónu. Zazimování muškátů je klíčové pro jejich zdraví a bohaté kvetení v dalším roce. Pokud jste své muškáty zazimovali správně, tedy umístili je na světlé a chladné místo s omezenou zálivkou, máte velkou šanci, že vám v plné kráse pokvetou i letos. Nyní je ten správný čas, abyste jim dopřáli trochu péče a pomohli jim s adaptací na venkovní prostředí. Než je ale vystavíte plnému slunci a teplu, dopřejte jim aklimatizaci. Postupně je zvykejte na venkovní teploty tím, že je umístíte na několik hodin denně na stinné a chráněné místo.

Péče po zimě

S příchodem jara a teplejších dnů je na čase probudit muškáty ze zimního spánku a připravit je na novou sezónu. Nejdříve zkontrolujte, zda rostliny nevykazují známky chorob nebo škůdců. Pokud ano, postižené části odstraňte a rostliny ošetřete vhodným přípravkem. Muškáty přesaďte do čerstvého substrátu určeného pro balkonové rostliny. Použijte květináče o něco větší, než ve kterých muškáty zimovaly. Při přesazování zkraťte kořeny zhruba o třetinu a odstraňte zaschlé nebo poškozené listy. Po přesazení muškáty důkladně zalijte a umístěte je na světlé a teplé místo, chráněné před mrazem. V prvních týdnech po přesazení je důležitá pravidelná zálivka a hnojení. Použijte hnojivo určené pro balkonové rostliny s vyšším obsahem draslíku, který podpoří bohaté kvetení. Až pomine nebezpečí nočních mrazíků, můžete muškáty umístit ven na balkon nebo terasu.

jak zazimovat muškáty

Publikováno: 03. 12. 2024

Kategorie: domov