Kolik stojí živnostenský list v roce 2024? Kompletní přehled poplatků

Cena Živnostenského Listu

Základní poplatek za živnostenské oprávnění

Kolik vás bude stát rozjezd podnikání? Tisíc korun za jednu živnost - to je základ, se kterým musíte počítat. Není to málo, ale když si představíte, že jde o jednorázovou investici do vaší budoucnosti, dává to smysl. A co když chcete podnikat ve více oborech? Pak prostě počítejte tisícovku za každou živnost - třeba kadeřnice, která chce prodávat i vlasovou kosmetiku, zaplatí dva tisíce.

Život přináší změny a i v podnikání občas potřebujete něco upravit. Změna údajů vás vyjde na 500 korun - ať už se stěhujete nebo rozšiřujete nabídku služeb. Potřebujete výpis z rejstříku? Počítejte se stokorunou za každou stránku.

Nebojte, nejde o žádné pravidelné poplatky - zaplatíte jednou a máte vystaráno. Živnostenské oprávnění platí navždy, tedy dokud se sami nerozhodnete skončit. A když náhodou budete chtít své podnikání na čas přerušit? Potěšující zpráva - je to zadarmo.

Myslete i na drobnosti kolem - ověření podpisu nebo dokumentů vás může vyjít na pár stovek navíc. Na úřadě většinou můžete platit hotově nebo kartou, někde přijímají i bankovní převody. Ale upřímně? S hotovostí nebo kartou to máte z ruky hned.

Ztratili jste živnostenský list nebo se vám poničil? Nevěšte hlavu, duplikát vás bude stát jen stovku. A kdybyste potřebovali přidat novou provozovnu nebo změnit tu stávající, připravte si pětistovku.

Rozdíl mezi volnou a vázanou živností

Začít podnikat nemusí být žádná věda. Volná živnost je vlastně nejjednodušší cesta, jak se stát svým vlastním pánem - stačí vám k tomu 18 let, čistý trestní rejstřík a tisícovka na poplatek. Nemusíte mít žádné speciální vzdělání ani praxi.

Ale co když toužíte třeba po vlastním masérském studiu nebo realitní kanceláři? Tady už je to trochu složitější. U vázané živnosti musíte prokázat, že svému řemeslu opravdu rozumíte. Ať už máte vystudovanou příslušnou školu nebo nasbírané roky praxe v oboru, bez toho to nepůjde.

Náklady se můžou pěkně nasčítat. Základní poplatek je sice stejný jako u volné živnosti - tisíc korun, ale k tomu si připočtěte různé kurzy a školení. Masérský kurz? Klidně dvacet tisíc. Realitní vzdělávání? To může vyjít i na víc.

Změna v živnosťáku vás vyjde na pětistovku. To když třeba zjistíte, že chcete rozšířit svoje podnikání o další služby. U volné živnosti je super, že můžete dělat prakticky cokoli z dlouhého seznamu činností, aniž byste museli dokazovat kvalifikaci.

Vázaná živnost sice znamená víc papírování a investic do vzdělání, ale má svoje výhody. Zákazníci vás berou vážněji, když vědí, že máte potřebnou kvalifikaci. Navíc některé služby ani jinak než na vázanou živnost dělat nemůžete - třeba to účetnictví nebo realitní činnost.

Přerušení nebo konec podnikání? Aspoň že tohle je zadarmo. A když budete zakládat živnost, zajděte na Czech POINT - ušetříte si cestu na úřad a poplatky jsou stejné.

Rozhodnutí mezi volnou a vázanou živností by mělo vycházet hlavně z toho, co chcete dělat a kolik do toho můžete na začátku investovat. Někdy prostě není na výběr, ale když máte možnost volby, zvažte všechny pro a proti.

Správní poplatky při změně údajů

Tak se pojďme podívat na poplatky spojené se změnami v živnostenském rejstříku. Za běžnou změnu údajů zaplatíte stokorunu, což není zase tak hrozné. A víte, co je fajn? Když měníte víc věcí najednou, platíte jen jednou. Takže když potřebujete aktualizovat třeba adresu provozovny a telefon, neutratíte dvě stovky, ale jen jednu.

Typ živnostenského oprávnění Cena (Kč)
Ohlášení živnosti při vstupu do podnikání 1000
Další ohlášení živnosti 500
Výpis ze živnostenského rejstříku 100
Vydání úplného nebo částečného výpisu z živnostenského rejstříku 20

Zajímavé je, že některé změny jsou zadarmo - třeba když vám úřady přejmenují ulici nebo změní číslo popisné. To pak neplatíte nic, což dává smysl, protože to není vaše rozhodnutí.

Když si zakládáte úplně novou živnost, počítejte s tisícovkou za každou. Je jedno, jestli jde o běžnou nebo koncesovanou živnost, poplatek je stejný. To už je větší zásah do peněženky, co říkáte?

Pamatujte, že změny musíte nahlásit do 15 dnů - jinak riskujete pokutu, a to nikdo nechce. Naštěstí to můžete vyřídit osobně na živnosťáku, přes Czech POINT nebo z pohodlí domova přes datovku.

Dobrou zprávou je, že když živnost přerušujete nebo končíte, neplatíte ani korunu. A když potřebujete výpis z rejstříku po provedené změně? Taky zadarmo!

Větší položkou je změna odpovědného zástupce - ta vás vyjde na pětistovku. Ale nebojte, když úřad něco zkazí a zapíše špatné údaje, opravu máte zdarma. To je asi fér, ne?

Celý tenhle systém poplatků může působit složitě, ale když si to rozložíte na jednotlivé případy, není to žádná věda. Hlavně si vždycky dobře rozmyslete, co všechno potřebujete změnit, ať můžete změny nahlásit najednou a ušetřit.

Poplatky za výpis ze živnostenského rejstříku

Kolik nás vlastně stojí podnikání? Pojďme si to projít pěkně od začátku, ať víte, s jakými výdaji počítat.

Základní výpis ze živnostenského rejstříku vás vyjde na stovku za každou stránku. Není to málo, ale bez toho se někdy prostě neobejdete. Když budete potřebovat něco pro úřady, zajděte si na živnostenský úřad nebo na Czech POINT - tam vám s tím pomůžou.

A teď to nejdůležitější - začátek podnikání vás bude stát tisícovku. To ale není špatná zpráva, protože za tuhle cenu můžete rovnou nahlásit i více živností najednou. Už podnikáte a chcete rozšířit své služby? Za každou další živnost připravte pětistovku. Jo, a pozor - i kdyby vám to náhodou neschválili, peníze zpátky nedostanete.

Příjemné je, že běžné změny v rejstříku jsou zadarmo. Platí se jen některé věci - třeba když potřebujete schválit odpovědného zástupce, to vás vyjde na 500 Kč. Stejně tak když ho budete chtít změnit.

Dobré vědět: přerušení nebo ukončení živnosti vás nebude stát ani korunu. Stejně tak neplatíte nic, když pak zase začnete podnikat. A když se stěhujete nebo měníte osobní údaje? Taky zadarmo!

Nezapomeňte, že všechny poplatky musíte zaplatit předem. Můžete to hodit na účet, zaplatit na místě nebo použít kolky. Když si nebudete jistí, prostě se zeptejte na úřadě - jsou tam od toho, aby vám poradili.

A mimochodem, do rejstříku můžete nahlížet online úplně zdarma. Jen pozor - tenhle výpis z internetu vám na úřadech většinou nevezmou, tam budete potřebovat ten oficiální.

Způsoby platby živnostenského oprávnění

Založení živnosti není žádná věda, ale je potřeba počítat s určitými poplatky. Za ohlášení živnosti zaplatíte 1000 Kč, stejně tak za koncesi. A jak to vlastně celé probíhá?

Nejjednodušší je zajít přímo na živnostenský úřad a zaplatit v hotovosti na místě. Úředník vám hned vydá potvrzení a máte to z krku. Jestli preferujete bezhotovostní platby, můžete poslat peníze převodem - jen nezapomeňte na variabilní symbol, který dostanete při podání žádosti. Na většině úřadů už dneska berou i karty, takže není problém zaplatit takhle.

Plánujete rozjet další podnikání? Tak s tím počítejte, že za každou novou živnost znovu pustíte tisícovku. Ale nebojte, když měníte třeba adresu nebo se vdáváte/ženíte, tak za změnu v rejstříku nic neplatíte. Potřebujete výpis? Ten vás vyjde na stovku.

Pro ty, kdo podnikají ze zahraničí, je možné platit i v eurech. Kurz se přepočítá podle ČNB, ale pozor na poplatky za převod - ty můžou být docela nepříjemné.

Moderní doba přeje elektronickému vyřizování. Přes Czech POINT nebo datovku můžete všechno zařídit z pohodlí domova. Jen nezapomeňte do 5 dnů doložit, že jste poplatek zaplatili.

Nemáte čas nebo se v tom nechcete šťourat? Existují firmy, které za vás všechno vyřídí. Jasně, připlatíte si - většinou tak jeden až tři tisíce navíc, ale ušetříte si papírování a běhání po úřadech.

A ještě jedna důležitá věc - poplatek vám nikdo nevrátí, ani když to nevyjde nebo si to rozmyslíte. Takže než začnete cokoliv platit, radši si dvakrát překontrolujte, že splňujete všechny podmínky.

Ceny za ohlášení více živností najednou

Tak se do toho pustíme - založit si živnost dnes není žádná věda! Základní poplatek je 1000 korun, ale než začnete lovit v peněžence, počkejte chvilku. Víte, že můžete pěkně ušetřit?

Představte si, že chcete třeba péct dorty na zakázku a k tomu prodávat vlastnoručně vyrobené dekorace. Za první živnost dáte tisícovku, ale každá další vás vyjde už jen na 500 Kč. Není to super? Místo dvou tisíc zaplatíte jen patnáct stovek!

A teď pozor, tohle je fakt důležité - poplatek platíte jen jednou, při založení. Takže když si dobře rozmyslíte, co všechno budete dělat, a založíte si živnosti najednou, můžete si pěkně ulevit peněžence. Představte si rozdíl - založit si tři živnosti najednou vás vyjde na dva tisíce, postupně by to bylo celé tři!

Co vás určitě potěší - běžné změny v rejstříku jsou zadarmo. Stěhujete se? Měníte provozovnu? Ani korunu navíc! A je úplně jedno, jestli na úřad dojdete osobně nebo všechno vyřídíte přes Czech POINT - cena zůstává stejná.

Přemýšlíte o přerušení podnikání? Žádné strachy, to vás nebude stát ani korunu. Stejně tak, když se rozhodnete živnost úplně ukončit. Prostě přijdete, vyplníte papíry a je to!

A ještě jeden tip na závěr - nezapomeňte si dobře promyslet všechny činnosti, kterým se chcete věnovat. Dodatečné přidávání živností už vás vyjde na plnou palbu - zase ta tisícovka. Takže hlavně žádný spěch, všechno si v klidu rozmyslete a naplánujte.

Poplatky při přerušení živnosti

Každý z nás se může dostat do situace, kdy potřebuje své podnikání na chvíli pozastavit. Naštěstí je přerušení živnosti jednoduchý a bezplatný proces. Vzpomínáte si ještě na ten moment, kdy jste platili tisícovku za první živnosťák? To bylo jediné větší vydání - teď už nemusíte sahat hluboko do kapsy.

Jasně, při zakládání živnosti těch 1000 Kč za živnostenský list prostě dát musíte. Ale když už podnikáte a potřebujete si dát od všeho na chvíli pauzu? Samotné přerušení vás nebude stát ani korunu. Super, že?

Někdy ale budete potřebovat papír do ruky - třeba pro pojišťovnu nebo pracák. V takovém případě si připravte stovku za každé potvrzení. Pokud byste chtěli oficiální výpis z rejstříku, počítejte se 150 Kč za stránku.

Až se rozhodnete zase rozjet byznys, stačí to jen oznámit na úřadě. A nejlepší na tom? Je to zase zadarmo! Jen kdybyste chtěli něco měnit - třeba rozšířit činnost - tak to už by vás vyšlo na 500 korun.

A ještě jedna příjemná věc - pamatujete na tu tisícovku na začátku? Ta vám vlastně otevřela dveře k více volným živnostem najednou. Takže i když teď část podnikání přerušíte a část necháte jet dál, nic navíc neplatíte.

Celý systém je vlastně docela fér - základní změny jsou bez poplatků, ať už jde o přerušení, obnovení nebo konec živnosti. Jen nezapomeňte všechno včas nahlásit, ať se vyhnete pokutám. Ty by totiž mohly pořádně zabolet.

Živnostenský list je vstupenka do světa podnikání, jeho cena je jen malou investicí do velké budoucnosti

Radek Procházka

Sankce při opožděném ohlášení změn

Máte svůj byznys a potřebujete nahlásit změny? Patnáct dní - přesně tolik času máte na ohlášení jakékoliv změny živnostenskému úřadu. A není radno to podcenit, pokuta může vyšplhat až na 100 tisíc korun!

Znám spoustu případů, kdy se tohle podcenění pořádně prodražilo. Nedávno mi kamarád vyprávěl, jak změnil bydliště a myslel si, že to nějak počká. Z tisícikorunové záležitosti (tolik stojí běžné změny v živnosťáku) se nakonec vyklubala pokuta, ze které ho pěkně rozbolela hlava. Každá změna se počítá - ať už měníte adresu, odpovědného zástupce nebo třeba jen telefon.

Čím déle otálíte s nahlášením změny, tím větší průšvih z toho může být. Úředníci nejsou necitliví roboti - když se opozdíte o pár dní a přijdete s upřímnou omluvou, většinou to pochopí. Ale několikaměsíční zatloukání? To už je jiná písnička.

Naštěstí už nemusíte trávit hodiny ve frontách na úřadě. Datovka nebo Czech POINT jsou vaši kamarádi - pár kliků a máte splněno. I když chápu, že někdo radši zajde osobně probrat všechno z očí do očí.

A pozor, pokuty nejsou to jediné, co vám může znepříjemnit život. V krajním případě můžete přijít i o živnosťák. To už není jen o penězích, ale může to položit celé vaše podnikání.

Proto neváhejte a změny řešte hned. Věřte mi, že čtvrthodinka strávená vyplňováním formuláře je mnohem příjemnější než platit desetitisícové pokuty. A když si nejste jistí? Zvednete telefon, zavoláte na úřad a máte jasno.

Ceny za vydání náhradního dokladu

Ztratili jste živnostenský list nebo vám ho někdo ukradl? Nepropadejte panice! Vyřízení náhradního dokladu vás vyjde jen na 100 Kč - to je desetina původní ceny za založení živnosti.

Celý proces je vlastně docela jednoduchý. Stačí zajít na živnostenský úřad a vysvětlit, co se stalo. Pokud vám doklad někdo ukradl, hodí se mít s sebou policejní protokol. Při obyčejné ztrátě stačí čestné prohlášení - prostě popíšete, jak k tomu došlo. A když se vám doklad třeba roztrhl nebo polil kávou? Přineste ho s sebou, úředníci si ho od vás vezmou.

Náhradní doklad má úplně stejnou platnost jako ten původní, takže se nemusíte bát, že byste dostali nějakou béčkovou verzi. Všechna důležitá čísla a data zůstávají stejná. A co je super - můžete normálně dál podnikat, i když zrovna doklad nemáte u sebe. Všechny informace jsou totiž v počítačovém systému.

Když už jsme u těch poplatků - není to jen těch 100 Kč za náhradní doklad. Třeba když měníte adresu podnikání, zaplatíte stejnou částku. Chcete otevřít novou provozovnu? To už je 500 Kč. Ale pozor, některé věci jsou zadarmo - třeba když živnost přerušíte nebo úplně skončíte.

Potřebujete výpis z rejstříku? První je zdarma, každý další vás vyjde na 20 Kč za stránku. Bohužel, na rozdíl od občanky nejde vyřídit náhradní doklad na počkání. Většinou to trvá 2-3 dny, maximálně týden. Ale ruku na srdce - není to tak hrozné, že?

Zkrátka a dobře, ztráta živnostenského listu není žádná tragédie. Stačí to rychle nahlásit, zaplatit stovku a za pár dní máte všechno zase v pořádku. A mezitím můžete v klidu dál podnikat.

Osvobození od správních poplatků

Od správních poplatků za živnostenské oprávnění jsou zcela zdarma některé skupiny lidí. Zdravotně postižení a lidé s průkazem ZTP či ZTP/P nemusí platit vůbec nic, a to u jakékoliv živnosti. Fajn, že?

Mladí do 18 let nebo studenti pobírající sirotčí důchod mají taky výhodu - neplatí ani korunu. Tenhle vstřícný krok má pomoct mladým rozjet vlastní byznys bez zbytečných překážek. A když se stěhujete? Žádný strach, změna adresy v rejstříku je zadarmo.

Co mě překvapilo - když udeří povodeň nebo jiná pohroma a vyhlásí se nouzový stav, můžete si založit živnost bez poplatků. A tahle výhoda platí ještě celý rok po skončení krize. Dává to smysl, ne? Pomůže to lidem znovu rozjet byznys tam, kde to přírodní živel vzal.

Převádíte podnikání z fyzické osoby na eséročko a jste v něm sami? Poprvé je to taky zadarmo. Stejně tak neplatíte nic, když se mění zákony a vy musíte aktualizovat údaje v rejstříku. A první přidělení IČO? Jasně, taky bez poplatku.

Ale pozor - některé věci jsou pořád za peníze. Třeba když chcete otevřít další provozovnu nebo změnit odpovědného zástupce. Tady už si připravte peněženku, poplatky platí podle běžného ceníku.

Dobrá rada na závěr - zkuste podat žádost přes Czech POINT nebo datovku. Často to vyjde levněji a nemusíte nikam chodit. Stát takhle motivuje k používání online služeb, což šetří čas všem.

Publikováno: 14. 06. 2025

Kategorie: podnikání