Oznámení
  • Lack of access rights - File '/images/saferinternet.png'
  • Lack of access rights - File '/images/saferinternet.png'

Praha 7 bezpečně online 2014 pokračuje!

 

I v roce 2014 usilujeme o internetovou bezpečnost dětí Prahy 7.

Srdečně zveme školy, děti, odborníky i rodiče k účasti.

Městská část Praha 7 a Národní centrum bezpečnějšího internetu realizují v roce 2014 již druhý ročník vzdělávacího a osvětového projektu v oblasti prevence elektronického násilí a kriminality pro obyvatele městské části s názvem „Praha 7 bezpečně online“. Projekt je komunitně zaměřený, pracuje s odborníky, dětmi a veřejností současně.

 

Pro školy Prahy 7 jsou připraveny aktivity:

PRIMÁRNÍ PREVENCE ELEKTRONICKÉHO NÁSILÍ PRO DĚTI
LETNÍ SEMINÁŘE BEZPEČNÉHO INTERNETU PRO CELÉ PEDAGOGICKÉ KOLEKTIVY
SEMINÁŘ PRO ODBORNÍKY PRACUJÍCÍMI S DĚTMI
SEMINÁŘ PRO RODIČE, ZAMĚŘENÝ NA RIZIKA SOCIÁLNÍCH SÍTÍ

 

Stáhněte si přehled termínů letní školy a seminářů primární prevence, které proběhnou v rámci realizace projektu Praha 7 bezpečně online zde.

 


Realizace a spolupráce

Termín realizace projektu:

červen – prosinec 2014. 

Koordinace projektu Praha 7:

Bc. Jaroslav Fiala, tel. 220 144 240, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Realizace projektu:

Národní centrum bezpečnějšího internetu, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

kontakt


Přečtěte si také článek o zábavné akci pro děti, kterou organizovala městská část Prahy 7 v parku Stromovka na začátku června. Zúčastnilo se i Národní centrum bezpečnějšího internetu, jehož zástupci na svém stánku informovali děti o nástrahách jejich oblíbeného světa online a rozdali mnoho informačních a osvětových materiálů. Článek včetně fotogalerie najdete zde. Díky za tuto příležitost, akce podobného typu nám velmi pomáhají přímo oslovit naší nejdůležitější cílovou skupinu dětí a mládeže při neformální příležitosti a zábavnou formou si s dětmi popovídat o všem, co je v souvislosti s internetem, facebookem a dalšími online nástroji z hlediska bezpečnosti zajímá.

 

O projektu Praha 7 bezpečně online a jeho aktivitách také informuje městská část Prahy 7 na svých webových stránkách zde.

 Přečtěte si úvodní článek o projektu "Praha 7 chrání děti proti počítačové kriminalitě", který najdete na stránkách Městské části Praha 7 zde.

Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Prehled terminu pro skoly_Praha 7 bezpecne online.pdf)Prehled terminu pro skoly_Praha 7 bezpecne online.pdf[Přehled termínů letní školy a seminářů primární prevence v rámci programu Praha 7 bezpečně online.]408 kB

Primární prevence elektronického násilí pro děti

Pro všechny základní školy zřizované Městkou částí Praha 7 jsou k dispozici 4 semináře pro žáky 2. stupně. Každá škola má k dispozici 4 preventivní semináře/2 výukové hodiny. Semináře probíhají v prostorách škol. Semináře proběhnou v období říjen – listopad 2014.

Letos plánujeme zajistit preventivní seminář alespoň pro 1000 dětí Prahy 7!

 

Školy mohou vybírat z 5 témat:

LEKCE I: Co nám může hrozit na internetu

LEKCE II: Co je to, když se řekne kyberšikana

LEKCE III: Pravidla internetového provozu a jak se chránit

LEKCE IV: Facebook a jiné sítě

LEKCE V: Bezpečný mobil

Obsah jednotlivých lekcí pro děti:

LEKCE I: Co nám může hrozit na internetu (5. – 6. třídy)
Typologie a charakteristika rizikových jevů spojených s užíváním internetu a nových technologií: kyberšikana, kybernetické pronásledování, happy slapping, kybergrooming a zneužívání dětí prostřednictvím online technologií, nebezpečný a nezákonný obsah na internetu, krádež identity, nutkavé užívání internetu a závislosti a další. Časová dotace semináře je 2 výukové hodiny.

LEKCE II: Co je to, když se řekne kyberšikana (5. – 9. třídy, modifikace dle věku)
Co je to kyberšikana, dopady kyberšikany, právní souvislosti (projevy kyberšikany jako trestný čin nebo přestupek), jak kyberšikaně aktivně předcházet a jak se bránit. Práce s edukačními videi, zvýšení citlivosti dětí k prožívání oběti. Časová dotace semináře je 2 výukové hodiny.

LEKCE III: Pravidla internetového provozu a jak se chránit (6. – 9. třídy, modifikace dle věku)
Prevence rizikových jevů spojených s užíváním internetu a online komunikací. Bezpečná komunikace a ochrana soukromí na internetu, nastavení soukromí v jednotlivých aplikacích a techniky blokování komunikace. Senzibilizace dětí na problematiku ochrany vlastního soukromí na internetu. Desatero začínajícího surfaře – co by mělo každé dítě vědět. Možnosti pomoci v případě krizové situace související s online patologií, přehled odborných pracovišť. Časová dotace semináře je 2 výukové hodiny.

LEKCE IV: Facebook a jiné sítě (5. – 9. třídy, modifikace dle věku)
Pravidla bezpečného facebookového uživatele, nastavení bezpečného a soukromého profilu, možnosti pomoci v nesnázích. Přátelství na Facebooku, reklama a hry a jejich rizika. Komunikace s neznámými lidmi a její rizika.  Časová dotace semináře je 2 výukové hodiny.

LEKCE V: (Ne)Bezpečný mobil
Pravidla pro bezpečné užívání mobilních telefonů, zejména tzv. „chytrých“ s připojením na internet a online služby (instant messengery, sociální sítě, online hry, online bankovnictví atd.). Rizika lokačních služeb, služby sledování pohybu. Bezpečná hesla a připojování. Jaké užívání může být kvalifikováno jako trestný či jinak trestný čin. Možnosti pomoci při řešení bezpečnostních incidentů spojených s užíváním mobilních telefonů.

 

Organizační uspořádání seminářů pro žáky:

Každá škola má k dispozici 2 termíny, 4 semináře celkem.

Termín 1

Seminář 1: 8:00 – 9:40 hod.
Seminář 2: 10:00 – 11:40 hod.

Termín 2

Seminář 3: 8:00 – 9:40 hod.
Seminář 4: 10:00 – 11:40 hod.

Termíny (2 dopoledne) školy vybírají na doodle, odkaz na něj obdrží v pozvánce.
Vybraná témata a třídy zasílají elektronicky na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Termíny a místo konání:

Semináře proběhnou v období říjen – listopad 2014.
Budou realizovány v prostorách základních škol účastnících se projektu a Gymnázia Nad Štolou.

Letní semináře bezpečného internetu pro celé pedagogické sbory

V posledním srpnovém týdnu proběhla Letní škola bezpečného internetu pro pedagogické sbory všech základních škol na území městské části Praha 7 a pro pedagogy Gymnázia Nad Štolou. Semináře, zaměřené na ochranu žáků před elektronickým násilím a kriminalitou, byly určeny pro kompletní pedagogické kolektivy. Všichni učitelé Prahy 7 tak získali povědomí o tom, jaká rizika hrozí žákům při surfování na internetu a používání chytrých mobilních zařízení.

Učitelé obdrželi informace, jaké online služby děti nejvíce používají, jak jsou u nás právně zakotveny elektronické útoky a kriminalita, co je to kyberšikana, kybergrooming, sexting a další rizikové jevy, jak dětem pomoci těmto jevům předcházet a jak jim poskytnout první pomoc. Připravené vzdělávání je akreditováno MŠMT a učitelé získali certifikát o jeho absolvování.

V programu byly využity nejnovější poznatky a vzdělávací obsahy vytvořené na základě resortního úkolu MŠMT – tvorba programu „eSafety – Bezpečné virtuální prostředí“.

Místo konání:

Semináře proběhly v prostorách škol zřizovaných Městskou částí Praha 7.

Termín:

Přípravný srpnový týden 2014.

Časová dotace jednoho semináře:

4 výukové hodiny.

 

Více informací o průběhu a realizaci seminářů v rámci Letní školy bezpečného internetu najdete také na internetových stránkách městské části Praha 7 a zde.

Dvoudenní program pro odborníky

Seminář "(NE)BEZPEČNÝ MOBIL"

16. října 2014, 8:30 – 13:30 hodin

Novinky v internetových nebezpečích

13. listopadu 2014, 8:30 – 13:30 hodin

V roce 2014 proběhne pokračování specializovaného vzdělávacího programu pro odborníky pracující s dětmi a mládeží na území městské části Praha 7. Odborné semináře navazují na odborné kurzy v předchozím ročníku projektu („Program místní prevence kybernetické kriminality a dalších rizikových jevů”).  Otevřené jsou ale i všem dalším zájemcům, kteří pracují s dětmi a mládeží na Praze 7. Program je pro účastníky zdarma díky podpoře hlavního města Prahy z dotačního programu prevence kriminality na rok 2014.

Program místní prevence kybernetické kriminality 2014 – registrace účastníků:

Místo konání:

Úřad MČ Praha 7, Nábřeží Kapitána Jaroše 1000/7 , místnost č. 225, 2.patro.

Časová dotace semináře:

6 výukových hodin.

 Registrovat se do seminářů můžete ZDE:   

 

Obsah semináře (Ne)bezpečný mobil a školy:

– zabezpečení mobilních telefonů a děti,
– jaké informace shromažďuje a vysílá chytrý mobilní telefon,
– mobilní telefon a geolokace,
– mobilní telefon a ochrana osobních dat a informací,
– mobilní telefon a elektronické bankovnictví,
– sdílení kontaktů,
– mobilní telefon jako záznamové zařízení (foto, video),
– mobilní telefon a sociální sítě,
– mobilní telefon a instant messengers,
– mobilní telefon a bluetooth,
– mobilní telefon a závislosti,
– mobilní telefon a online nakupování,
– mobilní telefon a veřejné wifi,
– jak může pomoci mobilní operátor.

Budeme se těšit na další setkání s absolventy loňského výcviku i další zájemce o vzdělávání v oblasti elektronické bezpečnosti a prevence z Prahy 7.

Seminář "Facebook a jiné sítě pro rodiče"

21. října 2014, 18:00 – 20:00 hodin

V roce 2014 proběhne podvečerní seminář zaměřený na prevenci rizik spojených s užíváním sociálních sítí s názvem „Facebook a jiné sítě pro rodiče“.  Seminář je určen především rodičům, ale i dalším zájemcům a přátelům bezpečného internetu.

Zkušení odborníci provedou rodiče pozitivními i stinnými stránkami sociálních sítí populárních mezi nejmladšími uživateli. Poradí, jak zvýšit bezpečí dětí na sociálních sítích a jak jim pomoci v případě nesnází.

Místo konání semináře: ZŠ Korunovační, Korunovační 164/8, 170 00 Praha 7-Bubeneč

Srdečně zveme všechny rodiče Prahy 7!
 
 

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Příští akce

Žádné události
Our website is protected by DMC Firewall!