Digitální stopa je nám v patách. Více než kdy jindy.

Český svaz vědeckotechnických společností uspořádal pro podporu aktivit Dne bezpečnějšího internetu 2017 seminář s tématikou online rizik současnosti. Úvodní část semináře byla věnována intranetovému systému ČSVTS, kdy se účastníci měli šanci dozvědět novinky z jeho obsahu, formě zabezpečení svého přihlášení a možností komunikace. Poté už jsme se naplno ponořili do současných aspektů internetu, jeho užívání především z pohledu dětí a mládeže, a pojmenování základních rizik, která na začínající uživatele v online světě číhají.

Na generaci mileniálů, tj. dětí narozených na přelomu tisíciletí, dopadne s plnými důsledky vliv digitální stopy, kterou svými aktivitami v internetovém prostředí zanechávají. Možná si to ani neuvědomují, ale plní internet materiálem, jehož vyhodnocení se v budoucnu může obrátit proti nim. Dnešní šestnáctiletí už vyrostli v době, kdy se internet stal široce dostupným, velmi rychle si jej osvojili a intenzivně začali využívat především za účelem vzájemné komunikace a sdílení. 

Mileniálové vyrostli do doby, kdy budou velmi spjati se svou digitální stopou. Na základě jejího vyhodnocení budou hodnoceni i oni sami a už dnes je už běžnou praxí přijímacích pohovorů hodnocení jedinců na základě jejich digitálního otisku. Je potřeba mít tento fakt na paměti při každém odesílání obsahu do internetového prostředí. O faktu, že informace na internetu kolují bez možnosti ovlivnění uživatelem jsme se už přesvědčili mnohokrát. O tom, že informační tok v prostředí internetu je vyhodnocován, uchováván, analyzován, se přesvědčujeme dnes a denně. Informace z internetu nevymažeme, alespoň ne dnes. A je otázkou, zda to bude někdy v budoucnu vůbec možné.

 

Mohlo by se vám hodit

 

Samostatnou kapitolou je ochrana osobních údajů na internetu. Dost často na ni v zápalu sdílení zapomínáme, což se projevuje i v extrémech typu sdílení nově získaných řidičských průkazů svými majiteli. Osobní údaje bychom si měli chránit, v případě dětských a mladých uživatelů dvojnásob. Mohou se stát obětmi různých manipulátorů s nekalými úmysly.

I rodiče by si ve vztahu ke svým dětem měli uvědomit, že v zápalu sdílení radosti ze svých ratolestí mohou na internet umístit fotografie, ze kterých děti až vyrostou nebudou zrovna šťastné. Rodiče se v mnoha případech dopouští nešvaru budování digitální stopy dětem už ve věku, kdy se děti nemohou rozhodnout, zda vůbec o publikování takové fotografie mají zájem. A přitom se to opět může obrátit proti nim a mohou se tak do budoucna stát minimálně terčem posměchu.

V tématu jsme se dotkli také závislostí a možné anonymizace práce s internetem a neopomenuli ani virtualizaci Windows pro jejich maximální ochranu. Jde o metodu, která může pomoci i v případech, na které jsou krátké i běžné antiviry, má ale svá omezení především z pohledu uživatelského komfortu.

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Příští akce

Žádné události
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd