Pod stromeček: Technologické hračky a bezpečnost dětí

Vánoce jsou za dveřmi a bez ohledu na to, zda jste již koupili technologickou hračku pro své ratolesti, nebo o tom teprve uvažujete, máme pro vás několik rad. Týká se hraček, které pracují s internetem nebo s bluetooth, jsou to přístroje, které patří do tzv. internetu věcí, kde není radno otázku bezpečnosti podceňovat. 

Doporučujeme: Ještě než dáte dárek dítěti, zkontrolujte, jak je zařízení zabezpečeno, jakým způsobem je připojeno k síti a jak je online komunikace zajištěna. Doporučujeme také změnit přístupové heslo a prověřit nastavení rodičovské kontroly. 

 

Smartphony, tablety a herní konzole

Zkontrolujte nový přístroji předtím, než ji darujete svému dítěti na Štědrý den. Můžete v klidu instalovat a nastavit prvky rodičovské kontroly v zařízení. Tímto způsobem se dozvíte, jak zařízení funguje, a budete moci poradit dítěti v jeho prvních krocích práce s přístrojem. Nenechávejte to jen na něm a jeho kamarádech!

Nastavení rodičovské kontroly u domácího internetu

Je také důležité podívat se, jak je nastavená rodičovská kontrola ve vaší domácí síti. To pomůže snížit pravděpodobnost, že vaše děti narazí na něco nevhodného při procházení webu. Váš poskytovatel internetu určitě nabízí nastavení rodičovské kontroly, které se vám může hodit. Radíme proto, abyste si vyžádali a pročetli celý návod k nastavení rodičovské kontroly nabízené poskytovatelem vašeho internetového připojení.

Hračky připojené k internetu 

Hračky ovládané a komunikující pomocí Internetu jsou často na vrcholu v seznamu přání vašeho dítěte, nabízejí zábavu a interaktivitu, ale také může přinášet nová rizika a výzvy. Je proto důležité, abyste se na bezpečnostní prvky a zásady zeptali ještě, než takovou hračku zakoupíte, nejlépe přímo v obchodě, případně v diskuzích uživatelů na internetu.    

Jednou z otázek, o kterých je třeba přemýšlet, jaké informace sbírá hračka připojená k internetu. Nevyžaduje aktivaci lokalizačních služeb? Budete mít možnost tuto funkci vypnout? Bude hračka pořizovat fotky nebo zvukové záznamy vašeho dítěte? Je také důležité vědět, kde budou tyto informace uloženy a kdo k nim má přístup.  Vždycky stojí za to ověřit si, jak a jaké kontroly ochrany osobních údajů a nastavení bezpečnostních prvků můžete použít.

Bezpečnost internetu věcí nepodceňujte, jsou známé bezpečnostní incidenty, které vás mohou varovat. Řada rodičů byla například překvapená cizími hlasy z ložnice svých dětí. Zjistili, že přes nezabezpečený kanál do jejich sítě pronikl člověk, který jejich děti v noci oslovoval přes chůvičku. Diskutovaná byla i rizika komunikace dětí s Hello Barbie od Mattelu, která je nahrávaná s možným zneužitím pro komerční účely a také proto, že  rodiče mohli intimní komunikaci svých dětí s hračkou „šmírovat“. Je dobré vědět i to, kam se nahrávají fotografie, které mohou některé technologické hračky nahrávat a sdílet.

Jedna z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, a to nejen na Vánoce, je otevřeně se svými dětmi mluvit o technologiích a internetu. Otevřeným dialogem o internetových zkušenostech a nabízených příležitostech, ale i možných hrozbách se můžete vzájemně poučit. Komunikace zbavená ostychu pomáhá vám i dětem využívat úžasné zdroje internetu a zároveň posiluje online bezpečí. 

Podrobnou analýzu problematiky najdete v bílé knize Děti a propojený domov: Soukromí v době propojených panenek, mluvících dinosaurů a bojových robotů  (KIDS & THE CONNECTED HOME: PRIVACY IN THE AGE OF CONNECTED DOLLS, TALKING DINOSAURS, AND BATTLING ROBOTS).

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Příští akce

Žádné události
Our website is protected by DMC Firewall!