Školení primární prevence v rámci projektů internetové bezpečnosti městských částí Prahy se rozjela naplno

A v některých dnech máme dost napilno, abychom stíhali. :) Každopádně po prvních týdnech běhu seminářů jsme se shodli v závěru, že žáci toho o internetové bezpečnosti už dost vědí. Pamatují si informace z už realizovaných seminářů v předchozích letech, což je pro nás výborná zpětná vazba pro aktuální úpravy obsahů seminářů pro jednotlivé věkové skupiny. Stejně bychom si rádi poslechli nebo přečetli reakce pedagogů a preventistů. Pokud tedy máte k obsahu seminářů jakékoliv připomínky, prosíme pište/volejte anebo hovořte s lektory přímo na školách.

Školení primární prevence momentálně běží na školách městských částí Prahy 6, 7 a 14, a to pro všechny ročníky od 1. až do 9. třídy ZŠ. U nižších ročníků se zaměřujeme na základy internetu a související bezpečnosti, u vyšších ročníků rozvíjíme znalosti pro jednotlivé oblasti rizik.

Zájem preventistů a škol o téma online a kybernetické bezpečnosti je poznat. O kyberšikaně toho děti dost ví, v její problematice se orientují, a (alespoň teoreticky) by si dokázaly poradit. Více se tedy soustředíme na jednotlivé typy a projevy kyberšikany, ve vyšších ročnících přicházejí na řadu příbehy z praxe včetně důsledků a následného právního postihu. Také více zařazujeme ilustrativní a instruktážní videa, na kterých si názorněji a pro lepší pochopení můžeme konkrétní případy vysvětlit. Zaměřujeme se také na detailnější popis nejpoužívanějších aplikací a vysvětlujeme, v čem mohou pro mladé nebezpečné.

U starších dětí klademe také větší důraz na generování digitální stopy a její potenciální dopady do budoucna, u nejvyšších tříd se soustředíme i na otázky sextingu a jeho možných důsledků. V samostatných částech nevynecháváme téma mobilních telefonů, jejich ochrany, možných napadení a rizik.

Postřehy po prvních týdnech sledují trendy, o kterých víme. Mladí obecné povědomí mají, otázkou zůstává, zda se podle něj řídíi v praxi. Především mobily jsou zprostředkovatelé jejich komunikace. U vyšších tříd jsou jich lavice plné a jejich používání prakticky nonstop mladí už ani neskrývají. Vybavení jsou jimi už prvňáci, což především u převažujících chytrých variant nese s sebou rizika několika hmaty dojít k obsahu, který není pro ně. Překvapivý je i počet prvňáků, kteří jsou na Facebooku (zřízení profilu je limitováno dolní věkovou hranicí 13 let). Tak malé děti tam nemají co dělat a když už tam jsou, je na nás, aby věděly jak se chovat pro zachování vlastního bezpečí. Zkrátka umět se rozhlédnout i na digitální dálnici.

Oceníme zpětnou vás všech, na jejichž školách už lekce proběhly. Máte-li jakékoliv nápady či připomínky k jejich průběhu, náplni a organizaci, podělte se s námi. Byli bychom rádi, když už aktivitě věnujeme společné úsilí, aby měla odpovídající přínos.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Příští akce

Žádné události
DMC Firewall is a Joomla Security extension!