Bavme se s dětmi o bezpečnosti na internetu

V týdnu od 6. června proběhly v Barevném světě dětí, Praha 2, speciální workshopy pro pěstouny na téma „Pojďme se bavit o bezpečném užívání Internetu s předškolními dětmi a dětmi mladšího školního věku“, a „Pojďme se bavit o bezpečném užívání Internetu se staršími dětmi a mládeží“.

Koordinátorkou projektu "Služby pro pěstouny" je Bc. Klára Pěnkavová, lektorské vedení workshopů zajistilo Národní centrum bezpečnějšího internetu.

Nedostatek informací a vzájemné komunikace může být důvodem, proč děti vstupují do světa internetu bez jakékoliv přípravy. Chápeme, není to tak jednoduché. Děti jsou v drtivé většině případů právě v oblasti užívání internetových technologií mnohem dál, než my dospělí, a často by mohli o souvisejících věcech školit spíš oni nás. po hříchu mnoho z dospělých používá digitální techniku (chytré telefony, tablety, notebooky) jako hračku nebo elektronickou chůvu. Ale ne pro sledování činnosti dítěte a zvukový přenos projevů jejich nespokojenosti.

Kybernetické děti už ve věku, kdy jěště neumí ani číst ani psát, jsou schopny napodobováním dospělých především u dotykových displejů velmi rychle nalézt obsah, který jim samozřejmě nepřísluší. Proto je nutné dětem už od raného mládí, ideálně dříve, než je na internet pustíme, vysvětlit, s kým a čím se mohou v jeho prostředí setkat a jak v takových případech reagovat. Myslete na to, že pokud dítě sedí vedle vás, ještě zdaleko to neznamená, že je v bezpečí.

 

Top 6 kyberrodičovských rad

1. Užívejte online prostředí se svými dětmi. Povídejte si s nimi o hrozbách na internetu, rozebírejte společně novinové zprávy a případy, kdy byly děti ohroženy kyberprostorem, hrajte společně online hry.
2. Ujistěte se, že vaše děti si jsou vědomy, že cokoliv, co pošlou online, nemá datum trvanlivosti, ale je navždy.
3. Stanovte pravidla pro hesla. Např. jaké kombinace slov jsou bezpečné. Sdílejte hesla vašich dětí. Uzavřete s nimi dohodu, že budete mít přístup na jejich sociální sítě, NE pro šmírování, ale PRO nebezpečné a život ohrožující případy.
4. Čtěte pozorně recenze a návody online her a aplikací a vybírejte podle stupně zralosti vašeho dítěte (nízká zralost, střední zralost, vysoká vyspělost). Ne všechny online hry a aplikace jsou vhodné pro všechny děti.
5. Získávejte a doplňujte znalosti o moderních technologiích a sociálních sítích. Pochopte, jak fungují a zda jsou vhodné pro vaše děti.
6. Zvažte využívání různých softwarových nástrojů pro monitoring pohybu na síti.

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Příští akce

Žádné události
Our website is protected by DMC Firewall!