Bezpečné prázdniny na Praze 7 byly plné atrakcí i poučení. Dětem nakonec přálo i počasí.

S trochou obav jsme dnes ráno hodnotili ztemnělé nebe. Bezpečné prázdniny s Prahou 7, které uspořádala MČ Praha 7, by si nepřízeň počasí nezasloužily. Perfektní organizace akce se zaměřením na "offline", ale i online bezpečnost byla pro děti připravená na pražské Letenské pláni.

Přítomny byly základní složky integrovaného záchranného systému, tzn. hasiči, policie a zdravotnická záchranka. Prezentace doplnily stánky Linky bezpečí, organizací YMCA, Koalice proti tabáku, Koše proti drogám, Imperativ a další, kdo mají co říci dětem o nebezpečích světa kolem nich a jak se jim vyvarovat.

My jsme promítali osvětově výchovná videa s tématy ochrany osobního prostoru na internetu, nebezpečí digitální stopy a groomingu. Pracovní sešity Web podle nás, které jsme přivezli s sebou, byly hned pryč a je nám jasné, že příšte jich musíme nabrat mnohem více.

Povídali jsme si hodně o fotkách, které mladí na internet umísťují často – a rádi. Rozhodně v online prostředí ale nemají co dělat fotky, kde jsou především děti a mládež:

  • nazí,
  • ve spodním prádle,
  • částečně odhaleni.

Kdokoliv totiž může všechny, kdo jsou na takových fotkách, zesměšnit, případně fotografie zneužít. Nemluvě o dopadu digitální stopy, kterou fotkami po sobě zanecháváme. Může nás v budoucnu kdykoliv dostihnout a obrátit se proti nám.

Dalšími tématy, o kterých si děti ve souvislosti s internetem a sociálními sítěmi rády povídají, je "hejtování" a vzájemné nadávky. Dost jim vadí fakt, že při různých diskuzích a výměnách názorů dojde velmi rychle právě k nadávkám a zesměšňování těch, kdo zpravidla nesouhlasí s názory, o kterých se diskutuje. Netiketa je nám cizí, anonymita internetu vede bohužel k naprostému opaku.

Každopádně děti si jistě volný den užily. Složky IZS pro ně měly připraveny opravu atraktivní prezentace a upřímně, moci se z blízka podívat na výzbroj a výstroj policie spolu s technikou, kterou má dnes k dispozici, bylo zajímavé i pro mnohé z nás. 

Tak teď už jen popřát všem školou povinným, aby si užili krásné a pohodové prázdniny, které se kvapem blíží. A vlastně pedagogům jakbysmet. ;)

A takhle to na Letenské pláni dnes vypadalo...

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Příští akce

Žádné události
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd