FreshSenior je online bezpečný senior – ve spolupráci s Prahou 6 jsme nechyběli při informačně vzdělávací akci zaměřené právě na cílovou skupinu seniorů

O tom, že informovaný a vzdělaný uživatel je i bezpečnější uživatel není pochyb. Naše organizace ve spoupráci s mě. č. Praha 6 v rámci programu Praha 6 bezpečně online uspořádala přednášku pro seniory. Povídali jsme si o nebezpečích sociálních sítí, kyberšmejdů, jak si chránit osobní a citlivá data a jak užívat sociální sítě pro minimalizaci online rizik.

Nevynechali jsme ani téma sociálního inženýrství a phishingu. Navzdory svým životním zkušenostem jsou senioři často obětmi i těchto metod lákání osobních informací, tak jsme se zaměřili na ukázky podvodným e-mailů a přihlašovacích stránek do aplikací elektronického bankovnictví.

Samostatnou kapitolou jsou kyberšmejdi. Zaměřili jsme se proto i na jejich praktiky při lákání seniorů na "ty nejlepší produkty za ceny, které nikdo jiný nenabízí".

Jejich metody jsou propracované a méně zkušený uživatel snadno může podlehnout svodům a podepíše pro něj nevýhodnou smlouvu, ze které je pak velmi složité a v mnoha případech i nemožné se vyvázat. Projevy kyberšmějdů lze ale rozpoznat a úspěšně jim čelit. 

Senioři jsou také velmi aktivní na sociálních sítích. Používají je především na komunikaci se svými rodinnými příslušníky, kteří ruku na srdce často opomínají své nejstarší a nevěnují jim dostatek pozornosti, kterou by si tolik zasloužili. Ale i v prostředí sociálních sítí číhá na nezkušené uživatele mnoho úskalí. Věnovali jsme se proto především ochraně osobního prostoru, rozpoznávání skrytých a falešných identit. 

Detailní informace o bezpečnějším pohybu v kyberprostoru šité na míru právě seniorům, máme na internetové stránce http://seniori.bezpecne-online.cz, kterou jsme spustili v rámci projektu "Internet vstřícný pro seniory". Její součástí jsou i výukové lekce zde a nově nabyté znalosti si senioři mohou ověřit zde.

Další akce na podporu informovanosti seniorů v oblasti bezpečnějšího užívání online technologií se koná:

 

Název akce: Festival FreshSenior

KDY? 15. 6. 2016

KDE? Pelléova vila, Pelléova 10, Praha 6, Bubeneč

 

Více informací spolu s pozvánkou najdete zde. Určitě přijďte, bude o čem si povídat. :)

 

Prezentaci o bezpečném užívání internetových technologí v rámci akce FreshSenior uvedl Vladimír Pivoňka, koordinátor prevence kriminality MČ Praha 6.

 

Translation

Registrace odběru novinek probíhá na našem mateřském webu NCBI.CZ

Příští akce

Žádné události
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd